Impulzem ke vzniku laboratoře PLESS byla především absence zázemí pro realizaci laboratorních experimentů na FF UK. Marek Vranka a Štěpán Bahník, v té době sami doktorandi, se proto rozhodli takové zázemí vytvořit a usnadnit realizaci kvalitních a publikovatelných studií sobě i dalším studentům a studentkám se zájmem o psychologický výzkum.
Laboratoř od svého vzniku v roce 2013 poskytuje jak fyzický, tak online prostor pro realizaci výzkumů, databázi kontaktů pro rekrutaci účastníků a know-how pro technické zabezpečení průběhu studií. Vytvořené zázemí využívají členové laboratoře ke svým výzkumům zejména v oblastech experimentální sociální psychologie, psychologie rozhodování či behaviorální ekonomie.
Členové laboratoře se zapojují do mnoha mezinárodních vědeckých spoluprací, replikačních studií a propagace praktik otevřené, transparentní a replikovatelné vědy. Úplně prvním projektem laboratoře byla účast na studii Many Labs a po ní následovaly desítky dalších. V nedávné době se laboratoř například v rámci kolaborace s Psychological Science Accelerator podílela na výzkumech univerzality morálního rozhodování a účinnosti psychologických intervencí během pandemie a ve spolupráci s Univerzitou v Cambridge a Kolumbijskou univerzitou zajišťovala sběr dat o politické polarizaci v Česku a na Slovensku. Na stránkách laboratoře lze nalézt kompletní přehled realizovvaných a publikovaných studií.
Z tuzemských výzkumných organizací PLESS dlouhodobě spolupracuje s Centrem pro behaviorální experimenty (CEBEX), Centrem pro otázky životního prostředí (CŽP) na UK a s nově vytvořeným Centrem laboratorního a experimentálního výzkumu (CEVÝZ) na FPH VŠE.
Kromě vlastních a mezinárodních výzkumů je ale zázemí laboratoře k dispozici i pro studentské absolventské práce, za předpokladu, že u nich existuje ambice výsledné výstupy publikovat v odborných časopisech. Zároveň laboratoř nabízí studentům možnost dlouhodobější spolupráce, kdy se v roli výzkumných asistentů a asistentek zapojují do procesu návrhu, přípravy, realizace a vyhodnocení studií. Řada současných a bývalých členů laboratoře dnes úspěšně zhodnocuje zkušenosti získané v PLESSu v rámci doktorského studia na českých i zahraničních univerzitách; Šimon Kuchařský a František Bartoš na Univerzitě v Amsterdamu, Nikola Frollová a Nicolas Say na FPH VŠE nebo Marek Pour na FSS MUNI.
V dlouhodobém horizontu je cílem laboratoře PLESS nejen umožňovat realizaci co nejširšího spektra psychologických studií, ale především poskytovat podporu pro rozvoj výzkumných dovedností všech se zájmem o vědecký výzkum v psychologii a příbuzných společensko-vědních oborech.