Věda

K čemu je dobrá větší transparentnost ve výzkumu

Kritici předregistrací oprávněně upozorňují, že předregistrace samotná ještě nezaručuje důvěryhodnost studie. Předregistrovaný plán výzkumu může být příliš obecný na to, aby efektivně omezil flexibilitu při analýze, a nebo se od něj mohou výzkumníci nakonec odchýlit. Větší transparence výzkumu, kterou ale předregistrace spolu se zveřejňováním materiálů a dat přinášejí, nicméně umožňuje důvěryhodnost daného výzkumu posoudit.

Na příkladu nové studie v Nature to názorně ukazují autoři blogu Datacolada: Ačkoliv byl terénní experiment zaměřen na snižování kriminality předregistrován, hlavní a jediný signifikantní reportovaný výsledek pochází z analýzy, která vůbec nebyla původně plánována, což v kombinaci s relativně vysokou p-hodnotou (~ .03) svědčí spíše o neexistenci skutečného efektu. Při kontrole materiálů se navíc ukázalo, že i kdyby byl efekt skutečný, nelze jej jednoznačně interpretovat.

Ano, předregistrace, open data a zveřejněné materiály nejsou magickou zárukou platnosti výsledků. Ale ve srovnání s dosavadní praxí, kdy po publikování prakticky nebylo možné platnost výsledků nijak prozkoumat, jde jednoznačně o posun správným směrem. A i když takto autoři studií riskují, že někdo v jejich práci dodatečně objeví nedostatky, v konečném důsledku budou mít užitek z transparentnějšího výzkumu všichni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..