V dubnu 2020 skupina více než 40 expertů publikovala vlivný článek s 19 doporučeními týkajícími se zvládaní pandemie COVID-19, založenými na poznatcích z behaviorálních věd. Nyní Kai Ruggeri spolu s týmem 80 spolupracovníků z více než 30 zemí v nové studii v Nature hodnotí důkazy, které ověřují účinnost těchto doporučení.
Dva nezávislé týmy 72 expertů – včetně autorů článku z roku 2020 – prozkoumali 747 výzkumných studií souvisejících s pandemií, aby posoudili důkazy o tom, zda doporučení v původním článku opravdu přinesla slibované výsledky.
Výzkumníkům se povedlo identifikovat empirické studie týkající se 18 z 19 původních tvrzení; k doporučení používat místo termínu „sociální distancování“ termín „fyzické distancování“ nevznikl během pandemie žádný relevantní výzkum. Z 18 doporučení, které byly během pandemie testovány, bylo empiricky podpořeno 16; výzkumníci nenašli žádný efekt pouze pro doporučení zdůrazňovat v komunikaci i) výhody dodržování opatření pro příjemce a ii) zaměření se na ochranu ostatních.
Pro 10 doporučení byla sice nalezena empirická podpora, nicméně jen v rámci laboratorních studií; tyto nové důkazy tedy nejsou významně silnější než ty, které existovaly již před pandemií a na jejichž základě doporučení původně vznikla. Pouze 6 doporučení bylo úspěšně testováno i ve skutečném světě a nedá se proto vyloučit, že některá z laboratorně podpořených doporučení by taky při testování v reálných podmínkách mohla selhat. Studie tak zejména ilustruje důležitost partnerství s vládami a poskytovateli zdravotní péče, pouze díky nimž je pak možné dospět k nejspolehlivějším a nejvíce relevantním závěrům.
Na studii se jako jeden z posuzovatelů doporučení o důležitosti „bipartisan support“ podílel i Marek Vranka z laboratoře PLESS.