On-lineVýsledky studií

Morální dilemata napříč světem

Takzvaná “trolley dilemata” snad není potřeba příliš představovat. Tyto původně filosofické myšlenkové experimenty dnes můžeme potkat v podobě stolní hry, nespočtu memů (jako na obrázku výše) a ještě nespočetnějším nespočtu psychologických experimentů. Z těch posledně jmenovaných celkem jednoznačně plyne, že lidem připadá více v pořádku obětovat život jednoho pro záchranu většího počtu jiných pokud u toho není použita “osobní síla” (tj. zejména přímý fyzický kontakt s obětovaným) a pokud je smrt obětovaného nepřímým důsledkem záchrany ostatních (a ne nutností pro jejich záchranu). Nicméně naprostá většina zmíněných studií byla provedena na souborech tzv. WEIRD, tedy západních, nejčastěji amerických účastníků.

Nová studie v Nature Human Behavior se proto pokusila prozkoumat tyto efekty napříč různými kulturami a ověřit, zda výše zmíněné faktory ovlivňují lidské morální rozhodování skutečně univerzálně. Díky platformě Psychological Science Accelerator se povedlo nasbírat data od 27 500 účastntíků ze 45 zemí a tuto univerzálnost v zásadě potvrdit. Více se o studii, na níž se podíleli i naší výzkumníci Nicolas Say, Martin Máčel, Radka Francová, Lenka Kučerová a Marek Vranka, můžete dočíst například v příspěvku vedoucího autora Bence Baga nebo na popularizační stránce I F* Love Science.

Ale zatímco tato shrnutí zdůrazňují zejména podobnost napříč různými zeměmi, skutečnost je nejspíš o něco komplikovanější: zatímco v západních společnostech dva zkoumané faktory interagují (což znamená, že vliv jejich kombinace je větší než součet vlivů každého z nich), ve východních a jižanských kulturách se tuto interakci prokázat nepovedlo. WEIRD populace tak nejspíš přece jen budou (alespoň trochu) weird i při posuzování trolley dilemat.

Studie ma rovněž, jak je zvykem, řadu limitací. Tou hlavní je, že sběr dat probíhal on-line, což mohlo snadno způsobit, že účastníci byli ve výsledku mnohem více podobní než jsou si podobní lidé ze zkoumaných zemí, kteří se ale k online studiím tak snadno nedostanou. Přesto je studie hezkou ukázkou open-science kolaborativního předregistrovaného výzkumu, jehož data jsou všem dostupná pro vlastní analýzy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..